Den 8. marts 2025 inviterer Kulturstationen Vanløse til en aften i kvindekraftens tegn. Med et program spækket med inspirerende oplæg og fællessang, sættes der fokus på kvinders rolle og kamp gennem tiden. Arrangementet er gratis og åbent for alle, men fællesspisning koster 60 kr. pr. kuvert.
Program for aftenenAftenen starter kl. 16.30 med et foredrag af balletinstruktør Inge Jensen, der vil fortælle om stærke kvinder i danseverden. Inge Jensen, indehaver af Vanløse Balletskole og tidligere solist fra Det Kongelige Teater, deler sin passion for bevægelse og musik.
Fra kl. 18.00 kan deltagerne nyde en fællesspisning i Frodes Folkehus, inden aftenen fortsætter med tre oplæg om 'sprog og køn' fra kl. 19.00. Den Danske Sprogkreds vil med oplægsholderne Ingrid Slott, Karin Sigurskjold og Lise Bostrup dykke ned i emnet kønnet sprog og sprogets udvikling gennem tiden.
Fællessang og sprogkredsAftenen krydres med fællessange akkompagneret af Elisabeth fra Den Danske Sprogkreds. Den Danske Sprogkreds arbejder for at bevare og udvikle det danske sprog, og vil præsentere spændende indblik i, hvordan 8. marts markeres rundt om i verden.
Praktisk information:
Dato: Lørdag den 8. marts 2025
Tid: Kl. 16.30 - 21.00
Sted: Kulturstationen Vanløse, Frode Jakobsens Plads 4 / Jernbane Allé 38, 2720 Vanløse
Entré: Fri entré til arrangementerne
Fællesspisning: 60 kr. pr. kuvert
Billetter til fællesspisning kan købes via Frodes Folkehus' hjemmeside
For yderligere oplysninger om Den Danske Sprogkreds, kontakt Lise Bostrup på DenDanskeSprogkreds@gmail.com
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her